کد خبر: 81

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۱۶ - ۱۰:۴۶

حجت الاسلام صائبی :اعتکاف معجون عبادت هاست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان گفت: باید توجه داشت که هر نیازی یک پاسخی دارد و هر عبادتی پاسخ به یکی از نیازهای انسان است و اثری در زندگی آن دارد؛ به عنوان مثال ثمره حج، از بین بردن تعلقات دنیوی، نتیجه نماز جلوگیری از منکرات و از بین بردن غلفت و روزه تقویت […]

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان گفت: باید توجه داشت که هر نیازی یک پاسخی دارد و هر عبادتی پاسخ به یکی از نیازهای انسان است و اثری در زندگی آن دارد؛ به عنوان مثال ثمره حج، از بین بردن تعلقات دنیوی، نتیجه نماز جلوگیری از منکرات و از بین بردن غلفت و روزه تقویت کننده اراده است اما اعتکاف معجون عبادات است.

با گوش دل نوای خوش دعای سحر ماه خدا و طنین ربنای هنگامه افطار از هم اکنون گوش دل و جان مومنان را می نوازد، آری ماه رجب با تمام شکوهش آمد.سلام بر ماه رجب ، ماه پیوند بندگاه با معبود مهربان ، ماه بارش باران مهر و محبت الهی ، ماه رسیدن به سر منزل مقصود و ماه انس شب زنده داران همیشه بیدار با محبوب و معبود بی همتا خداوند عزوجل فرمود « جَ عَلتُ هذَا الشَّهرَ )رجب( حَبلاً بَینی و بَینَ عِبادی فَمَ نِ اعتَصَ مَ بِهِ وَ صَلَ بِی» ماه رجب را ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده ام هر کس به آن چنگ زند به وصال من رسد. از جمله فضیلت های ماه رجب آن است که ایام البیض در آن واقع شده یعنی روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم و اعتکاف برای خدا و روزه داری که در آموزه های دینی بر آن تاکید و سفارش شده است .سلام بر بهار مناجات و بندگی . سلام بر نجوای شبانه اهالی رجب . سلام بر شب های رجب که پذیرای زاهدان است و سلام بر روزهایش که میزبانعاشقان وصال الهی است و سلام بر لحظه لحظه رجب که شاهد ذکر ذاکران است . گاهی باید آینه برداشت و در خلوت خویش به چهره ی درون نگاه کرد و در نیک و بد و زشت و زیبای آن نگاه کرد .اعتکاف همان آینه است . آینه چند بعدی که طول و عرضش محاسبه و مراقبه است و عمقش معرفت نفس .اعتکاف فرصتی است برای گردش در کوچه پس کوچه های روح برای بررسی زشتی و زیبای عمل ، برای مرور در صفحات کارنامه زندگی.

حجت الاسلام داود صائبی با اشاره به ماه رجب، ماه بندگی و استغفارو بخشش، اظهار کرد: خیلی از افراد اعم از کوچک و بزرگ در ایام رجب شور و شوق خاصی دارند و با حضور در مساجد معتکف شده و سه روز با خدای خود خلوت می کنند و توشه ای برای بهره برداری از ماه رمضان در این ماه برای خود بر می دارند.
اعتکاف معجون عبادات
وی افزود: باید توجه داشت که هر نیازی یک پاسخی دارد و هر عبادتی پاسخ به یکی از نیازهای انسان است و اثری در زندگی آن دارد؛ به عنوان مثال ثمره حج، از بین بردن تعلقات دنیوی، نتیجه نماز جلوگیری از منکرات و از بین بردن غلفت و روزه تقویت کننده اراده است اما اعتکاف معجون عبادات است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان تصریح کرد: اعتکاف عبادتی است که ذکر، دعا، حضور در مسجد، نماز جماعت، روزه  و غیره را در بر دارد و تمامی عبادات را شامل می­شود و از این جهت این مراسم شبیه به حج است و هم ماندن در خانه خدا و هم زمان خاصی که در ایام البیض ماه رجب است فضیلت دارد، و خوشا به سعادت آن کسانی که اهل اعتکافند.

اعتکاف عبادتی کهن و با سابقه تاریخی است
وی ادامه داد: اعتکاف عبادتی کهن و با سابقه تاریخی است و تنها برای دین اسلام نیست، بطور مثال حضرت مریم(س) در بیت المقدس اعتکاف گرفت و همچنین خداوند متعال در آیه ۱۲۵ سوره بقره به حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) می­فرماید؛ با آنها تعهد بستیم که خانه خدا را برای طواف­ کنندگان و اعتکاف­ کنندگان تطهیر کنید؛ بنابر این باید گفت اعتکاف ریشه در عبادات انبیای پیش از اسلام دارد.
صائبی با اشاره به اینکه اعتکاف فرصتی است که انسان از روزمرگی فاصله گرفته وبه خداوند نزدیک شود، اضافه کرد: انسان­ها در زندگی بسیار دچار روزمره­ گی می­ شوند و برنامه­ های هر روز را با تفاوت­ های اندکی تکرار می­ کنند از این رو انسان نیاز به یک سری تفاوت­های جدی دارد و اعتکاف فضایی است که در زندگی انسان ایجاد می­ شود و انسان در ایام اعتکاف می ­تواند یک فرصت­ یابی دست پیدا کند.وی به بیان فرصت های موجود در اعتکاف اشاره کرد و گفت: اعتکاف چندین فرصت را در اختیار انسان قرار می­دهد نخست، فرصت تقویت معنویت است و باید به این نکته توجه داشت که متاسفانه امروز انسان­ها از فقر معنوی رنج می ­برند و اعتکاف ارضای بُعد معنوی روح، ارتباط با خالق و جداشدن از تعلقات است که می تواند این تقویت معنویت را به خوبی فراهم سازد.

اعتکاف ارضای بُعد معنوی روح، ارتباط با خالق و جداشدن از تعلقات است
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان یکی دیگر از فرصت ­های اعتکاف را تفکرکردن دانست و عنوان کرد: در مراسم اعتکاف شرایطی برای انسان به وجود می­آید که می­تواند تفکر کند و این در حالی است که تفکر در اسلام جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.وی بیان کرد: تقویت اراده یکی دیگر از فرصت­ هایی است که اعتکاف در اختیار انسان قرار می دهد و باید گفت اراده یکی از شاه کلیدهای قرآن کریم به شمارمی آید.
صائبی خاطرنشان کرد: ترک حرام، چهارمین فرصت اعتکاف است که انسان می­تواند به آن دست پیدا کند چراکه انسانی که می­تواند در ایام اعتکاف حتی کار مباح انجام ندهد، می تواند از حرام دوری کند.
وی یاداور شد: اعتکاف فرصت خوبی برای منظم شدن انسان است و باید به این مسئله توجه داشت که مشکل بسیاری از انسان­ها در زندگی، بی‌نظمی است و در اعتکاف انسان با ورود و خروج­های به موقع و برنامه­ های مختلف نظم پیدا می­ کند که این خود نکته ای قابل توجه است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان با اشاره به اینکه تحمل سختی­ ها از دیگر فرصت های اعتکاف، است، اذعان کرد: معتکف در مراسم معنوی اعتکاف سه روز، در پرتوی اقتصاد مقاومتی زندگی می­ کند.
معتکف در مراسم معنوی اعتکاف سه روز، در پرتوی اقتصاد مقاومتی زندگی می­ کند
وی با اشاره به اهمیت توجه به شعار سال مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال متذکر شد : بحث اقتصاد مقاومتی و شعار سال در جلسه آموزشی مربوط برای حاضران در اعتکاف برگزار می‎شود همچنین برگزاری مراسم دعا، قرائت زیارت‌نامه، تبیین موضوعات مربوط به تحکیم نهاد خانواده نیز از دیگر برنامه اجرایی در مراسم اعتکاف خواهد بود.صائبی در ادامه تعداد شرکت کنندگان مراسم معنوی اعتکاف شهرستان لنجان در سال گذشته را ۲ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام کرد و افزود : حضور چشم گیر جوانان و نوجوانان به ویژه بانوان در سال گذشته بیانگر اعتقادات عمیق آنهاست و امید است در سال جدید هم این رشد چشمگیر را در این مراسم معنوی در استان شاهد باشیم و برهمین اساس پیش بینی حضور ۳ هزار معتکف در شهرستان لنجان شده است که از این تعداد ۳۵ درصد آقایان و ۶۵  درصد بانوان  خواهند بود.
وی  از آمادگی ۲۵ مسجد در شهرستان لنجان جهت برگزاری مراسم معنوی اعتکاف خبرداد و تصریح کرد: مردمی کردن مراسم معنوی اعتکاف یکی از اصلی ترین برنامه ها و  سیاست های سازمان تبلیغات اسلامی است و حضور اقشار مختلف مردم در این مراسم معنوی بیانگر مردمی بودن خود این مراسم است.

ثبت‌نام الکترونیکی مراسم اعتکاف درلنجان 
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان تاکید کرد : با توجه به شرایط استقبال کنندگان اعتکاف و افزایش رو به رشد آن در سال های اخیراز سوی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لنجان سامانه ای برای  تسهیل در ثبت نام شرکت کنندگان این مراسم معنوی به آدرس akefin.com  طراحی شده است البته ثبت نام در مساجد نیز انجام خواهد شد.
وی یاداور شد: سال گذشته نیز این سامانه در شهرستان لنجان به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد و با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و همراهی رابطان اعتکاف در شهرستان‌ شاهد موفقیت در این طرح آزمایشی بودیم شاید البته ورود اطلاعات توسط افراد، مجریان و رابطان مساجد برای سال اول کمی سخت به نظر می امد اما با اجرای این طرح در سال‌های آینده تنها با وارد کردن کد ملی، افراد می‌توانند به راحتی و در کمترین زمان بر اساس ظرفیت مساجد، ثبت نام کنند.
ارسال دیدگاه